Plaza Fun Bowl

Plaza Lanes

8101 Kennedy Avenue
Highland, Indiana 46322
(219) 923-3800

Plaza Championship

Bowling BannerPlaza Lanes
Team Tournament of Champions

was originated in the 2010 season to showcase the top winning teams from each league Plaza Lanes has to offer. Through a unique average and handicapping system, the focus of this event is to allow the opportunity for every caliber of player (Men, Women, Mixed) to represent the league in which that they had won and compete simultaneously to determine Plaza Lanes Champion of Champions. This winning team, besides proving that they are the best, are awarded complimentary lineage to Plaza Lanes next Fall Season (over a $2200 value to the winning team!)


2016-2017 Last Season Team Champions
6 to Midnight
This year's event is scheduled for
 Friday,  MAY 18th, 2018  at 6:00 pm.

Will your team be
Plaza's Next Champions???

Ed Olszewski, Mike Pollard, Alex Dunlap III, John Yanek, & Al Dobrowolski
(Pictured Left to right)


Here is a current list of those qualifying teams so far . . .

 Sun. Guys & Dolls  Can Do  Gary Bullard, Dan Marvel, Tommy Rzepka,
 Ruby Matuszczyk
1st Quarter Winners
   Suchala  Sandy Suchala, Melvin Davis, Benito Cantu,
 Juan Alcantar
2nd Quarter Winners 
   Rockers  Judy Hendricks, Timm Sieber, Emmit
 Hendricks, Jeremy Langel
3rd Quarter Winners
 Monday Handicap League  Rainmakers  Tim Smith Jr, Tim Smith Sr, Tina Mack,
 Eric Sims Sr, Chuck Smith
1st Half Winners 
 Tuesday Mixed  Yeah Baby  Danielle Rudnickas, Daniel Payne, Vinnie Trombetta,
 Tyler Trombetta, Jacob Yoder
1st Third Winners 
 Tuesday PinSpinners  Spares & Tears  Laura Nottingham, Karie Bogucki, Eric Mack,
 Ryan Krejci, Brian Mack
1st Half Winners 
 Wed. Continental League  J&L Fasteners  Don Rodkin, Ron Schlensky, Jim Anderson,
 Ken Plebanski, Larry Matovina
1st Half Winners 
 Wed. Memorial League  Sweeter Than YooHoo  Billy Webb, Vinny Groesche, Don Pesavento,
 Tom Fentress, Larry Fentress
1st Quarter - Div 1
   Exterminators  Mike Meyer, Jim Wilson, Lou Gerovac,
 Keenan Straw, Daniel Payne
1st Quarter - Div 2
   D's Pro Shop  Lee Hill, Deon Harris, Leon Harris,
 Shon Washington, Herman James III
2nd Quarter - Div 1
   Bum Knees  Keith Rowe, Rich Boilek, Ken Babos,
 Kevin Reyes, Bill Champion
2nd Quarter - Div 2
   5 Amigos  Jerry Hatagan, Joe Stefanich, Rich Obacz,
 Dick Wilson, Mark Wilson
3rd Quarter - Div 1
   Who's Next  Marcellus Turner, Brian Olson, Markell Turner,
 David Stif, Tony Harris
3rd Quarter - Div 2
 Thurs. Men's Annex  Salon On Ridge  Justin Heaviland, John Zdziarski, Trey Westerlund,
 Kurt Westerlund, Jon Kozlowski
1st Half Winners 
 Friday Annex Mixed  Sweet Monkeys  Linda Olszewski, Brian Schmitt, Mandy Adams,
 Kevin Reyes, Bill Champion
1st Half Winners 
 Friday Men's Handicap  Team Fourteen  Codey White, Koree Kitchens, Kelly Carpenter,
 Anthony Sponagule, Johnny Henderson
1st Half Winners 
 Friday Ladies Nite Out  Darlene's Girls  Natalie Koleski, Nicole Olson, Courtney Koleski,
 Amanda Koleski, Nicole Koleski
1st Half Winners 
 Mike Hipp Memorial  Salon Platinum  Randy Peters, Chris Ingram, Bill Ingram,
 Tayler Peters, Mark Lendabarker
1st Half Winners 
 Saturday Goodtimers  Quarter Balls  Larry Frame, Margaret Scardina,
 Pam Frame, Pat Scardina
1st Half Winners